Egy pszichológiai irányzat szemszögéből tekintek az önismeretre , amit tranzakcióanalizisnek hivnak, amely elmélet a személyiség felépitését tanulmányozza, az emberi látható viselkedés főbb mozzanatait ismerteti, elemzi, valamint a korai szülői és környezeti ,,programozás" főbb jelenségeit tárja fel, ennek pozitiv irányba való ,,újraprogramozása" céljából.
Mert programozva vagyunk szüleink, szűkebb környezetünk által, és ez kihat egész életünkre :
- hogy milyen munkahelyi kapcsolatokat épitünk,
- kikkel vesszük magunkat körbe
- milyen barátokat , élettársat választunk
- milyen hozzáállással végezzük munkánkat, dolgainkat
- hogyan ,,oldunk meg" helyzeteket, vagy okozunk még nagyobb problémákat magunknak,másoknak és ez mindenkinél sajátos stb.
Vannak olyan szokásaink, beidegződéseink, tanult mintáink, amelyekről azt hisszük, hogy úgy születtünk , örököltük stb. Ezek abból származnak amit láttunk, hallottunk,
tanitott minket a környezetünk.. És ezek nem mindig előnyösek.

Mit lehet ezekkel csinálni?
Önismeretre van szükség, ahhoz hogy megismerd magad a valóságban, beismerd magad előtt hibáidat, gyengeségeidet stb. És hogy mi köze van ennek az egésznek egy céghez? Hát az, hogy az ember nem csak otthon viselkedik, kommunikál, hanem a munkahelyén is, ahol van egy plusz tétje is a dolognak, éspedig az, hogy nem mindegy egy munkaközösségben , milyen a kommunikáció, milyen a hozzáállás a munkánkhoz, egymáshoz, a kapcsolatok minősége, mert az kihat negativ irányba a cég mükődésére , anyagi helyzetére, sikerére .